W Prodel nie boimy się żadnych wyzwań dotyczących projektowania, montażu i testowania wszelkiego rodzaju układów oraz urządzeń elektronicznych.
Montaż PRZEWLEKANY THT
Nasza działalność nie ogranicza się wyłącznie do projektowania urządzeń elektronicznych, ponieważ zajmujemy się także produkcją elektroniki z zastosowaniem montażu przewlekanego.
CZYM JEST MONTAŻ THT?
Technologia montażu przewlekanego THT (through hole technology) to sprawdzony i dokładny sposób montażu komponentów elektronicznych na płytce PCB.
W wolnym tłumaczeniu, rozwinięcie powyższego skrótu sugeruje, że mamy do czynienia z przekładaniem czegoś przez otwór.
W naszym języku określenie to jest doprecyzowane i nosi nazwę technologii przewlekanej THT.
MONTAŻ PRZEWLEKANY I UPLASOWANIE ELEMENTÓW
Wszystkie podzespoły przystosowane do montażu THT posiadają nóżki w postaci drucików. Służą one do przewlekania ich w otworach płytki drukowanej. Podczas procesu powstawania płytki drukowanej uwzględnia się nawiercanie otworów w miejscach komponentów, do których sygnał przekazywany jest przy pomocy ścieżek przewodzących.
Obsadzanie komponentów wraz z lutowaniem odbywa się manualnie lub automatycznie. Nogi elementy elektronicznych są przewlekane przez dedykowane otwory. Następnie odbywa się lutowanie do punktów lutowniczych, które znajdują się po przeciwnej stronę do elementu.
CZYM MONTAŻ PRZEWLEKANY THT RÓŻNI SIĘ OD MONTAŻU SMT?
Montaż SMT znacznie różni się od wcześniej opisywanego montażu przewlekanego. Komponenty służące do montażu powierzchniowego nie są wyposażone w nóżki w postaci drutów, a ich mocowanie występuje na powierzchni płytki, a nie po przeciwnej jej stronie. Lutowanie elementów SMD odbywa się za pomocą spoiwa w postaci pasty. Pastę umieszcza się na padach lutowniczych za pomocą specjalnego szablonu. W kolejnym etapie komponent SMD zostaje umieszczony na padach lutowniczych. Proces lutowania odbywa się w technologii rozpływowej w specjalnym piecu lutowniczym.
Ten typ montażu odbywa się w pełni automatycznie.
NAKŁADANIE POWŁOK OCHRONNYCH
Gotowe układy elektroniczne wykonane z wykorzystaniem technologii montażu przewlekanego THT są używane w różnych warunkach. Występują one nie tylko w szczelnych i dobrze zaizolowanych obudowach, ale również w miejscach, w których często narażone są na przeróżne czynniki atmosferyczne. Z tego względu gotowe płytki wraz z komponentami muszą być odpowiednio zabezpieczone.
W tym celu w ramach montażu THT korzysta się z nakładania powłok ochronnych. Mają one za zadanie chronić całość układu przed uszkodzeniami. Podstawowymi środkami zabezpieczającymi są: lakiery elektroizolacyjne, silikony, żywice. Lakier zapewnia nam skuteczną ochronę przed wilgocią czy przedostawaniem się zanieczyszczeń w głąb układu. Silikon natomiast ma za zadanie, dobrze utwardzić podzespoły w polach lutowniczych oraz zapobiegać ich przemieszczaniu się na skutek przeróżnych wibracji.
WIĄZKI KABLOWE
Niezbędne do prawidłowego działania układów elektronicznych są kable i przewody zasilające. To właśnie dzięki nim odpowiednia ilość prądu jest dostarczana do układu, a główną tego zasługą jest prawidłowy dobór przewodnika oraz dostosowanie grubości kabla.
Produkcja wiązek kablowych jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Polega na odpowiednim pocięciu przewodu, a także dokładnej jego izolacji. Niejednokrotnie to rozwiązanie chroni przed zwarciem, w przypadku, nieplanowanego kontaktu części niezaizolowanej z układem. Cała wiązka przewodów jest łączona ze sobą przy użyciu materiałów termokurczliwych, a następnie lutowana do obwodów w konkretnych miejscach.
KONTROLA MONTAŻU PODZESPOŁÓW
Nic nie zostanie wypuszczone w obieg do momentu, w którym nie przejdzie kontroli. Proces montażu THT i całej produkcji kończy precyzyjna inspekcja optyczna, działająca w sposób automatyczny. Celem jej działania jest sprawdzenie poprawności wszystkich obwodów.
W rezultacie kontrolnym otrzymać możemy informacje o występujących, w układzie:
- zwarciach,
- niedomkniętych obwodach,
- błędnie dobranych komponentach, takich jak: rezystory, transformatory czy kondensatory.
Całe sprawdzanie poprawności montażu THT odbywa się zgodnie z wytycznymi zawartymi w normie IPC–A-610 i jest w pełni zautomatyzowane. Tym sposobem możemy otrzymać jak najbardziej doprecyzowane informacje zwrotne.
MONTAŻ przewlekany tht W PRODEL – z jakimi branżami współpracujemy?
Z naszych projektów elektroniki, korzystają m.in. następujące branże:
- Medyczna – urządzenie diagnostyczne ANGIOEXPERT.
- Kolejowa – sterowniki położenia fotela wraz z systemem kontroli.
- https://youtu.be/nN2X6H2K-ZM?t=309 (05:09)
- https://youtu.be/nN2X6H2K-ZM?t=669 (11:08)
- Produkcyjna – czytniki RFID, tablice informacyjne itp.
- Handlowa – system detekcji klientów.
- Automotive – elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy.
- Reklamowa – sterowniki oświetlenia, testery audio, wyświetlacze, układy sterujące itp.
- AGD – sterownik zmywarki gastronomicznej.
- Inne branże:
- bezprzewodowy sterownik sygnalizacji świetlnej dla mobilnych miasteczek ruchu drogowego
- Sterownik Collectomatu https://collectomate.io/
- Sterownik automatu do dynamicznej wymiany płynu ATF
- Sterownik dozownika do płynów.
- Sterownik silnika BLDC.
- Logger danych atmosferycznych.
- Sterownik wędzarni ogrodowej.
Sterowniki położenia fotela wraz z systemem kontroli
Bezprzewodowy sterownik sygnalizacji świetlnej
Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy
Sterownik automatu do dynamicznej wymiany płynu ATF
Dlatego jeżeli poszukujesz firmy, która zaprojektuje i wykona dla Ciebie wysokiej jakości układy elektroniczne, jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Zapraszamy!